Tipy pro architekty pracující z domova během pandemie
pátek, 17. dubna 2020

Tipy pro architekty pracující z domova během pandemie

Celosvětové vypuknutí pandemie způsobilo, že velmi mnoho lidí je nuceno pracovat z domova. Mezi nimi se tak samozřejmě nacházejí i architekti a designéři, pro které jde o maximální neprobádané území. Stejně, jako pro ostatní profese, i v případě architektů a interiérových designérů platí, že tzv. homeoffice může nejen zvýšit jejich výkonnost, ale stejně může přispět k vylepšení schopností, vzdělání a profesního rozvoje jednotlivců. Pokud jste tedy jedním z architektů, či interiérových designérů, rozhodně si přečtěte následující tipy jak na efektivní homeoffice.

VŠEOBECNÁ DOPORUČENÍ

placeholder-800x476

I přes provádění své profese nezapomínejte na dodržování všech doporučení, které byly vydány ať už vládou České republiky nebo hlavním hygienikem. Rovněž se pro zvýšení svého výkonu vyhněte sledování nejnovějších zpráv během své práce. Je zřejmé, že zůstat v obraze je nesmírně důležité.

Ale na druhé straně vás však neustálý monitoring nejnovějších zpráv a sociálních sítí bude nejen maximálně vyrušovat, ale také narušovat vaši psychickou pohodu. Samozřejmě také nezapomínejte i na udržování si stálé denní rutiny, která je prospěšná jak pro udržení produktivity, tak i pro udržení vašeho duševního zdraví a štěstí.

VYUŽÍVEJTE NEJNOVĚJŠÍ SOFTWARE A TECHNOLOGIE

placeholder-800x600

Pro zálohu vámi vykonané práce je více než přínosné přesunout všechny vytvořené projekty do tzv. cloudu. Mnoho designérských systémů (jakými je například i Autodesk BIM 360 nebo Graphisoft BIMcloud) v současnosti již takovou službu nabízí a proto neváhejte a jednoznačně ji využijte. Platformy jako Dropbox nebo Disk Google vám přitom také poskytnou pomocnou ruku, protože právě díky nim můžete využít bezplatné uskladňování a sdílení informací na Internetu bezpečným způsobem. V souvislosti se sdílením informací se však zaměřte také na programy jako Microsoft Office 365 nebo Google G-Suite, které vám umožní navzdory fyzickému odloučení od spolupracovníků pracovat společně. Mnoho aplikací a programů se dnes také pokouší o hodnověrné napodobení skicáků, které jsou nezbytnou součástí všech studií designérů a architektů. Vedoucím programem v této oblasti je Morpholio, který vám díky svým aplikacím Trace a Board povoluje dělat náčrty, návrhy a prezentace návrhů v rámci více účtů. Vzhledem k současné krizi přitom program nabízí svou zcela bezplatnou zkušební dobu v trvání jednoho měsíce a proto jeho vyzkoušení za pokus určitě stojí.

ZŮSTAŇTE V KONTAKTU

Pro uskutečňování virtuálních setkání můžete využít Google Meet, který pro své fungování vyžaduje pouze aktivní Google účet. Pokud však toužíte po propracovanější programu a rozšířených možnostech, můžete se obrátit i na program Zoom. Mějte na paměti, že uskutečňování videohovorů je nezbytností pro udržení si alespoň letmého kontaktu se svými spolupracovníky a zároveň je důležité pro vyvarování se jakýmkoli nedorozuměním v rámci kolektivu.

NEPŘEHÁNĚJTE TO S POČTEM POUŽÍVANÝCH PROGRAMŮ A APLIKACÍ

Komunikujte a sdílejte své složky (či projekty) prostřednictvím co možná nejmenšího počtu programů a aplikací. Za obvyklých podmínek byste si totiž informace vyměňovaly prostřednictvím rozhovoru, e-mailů, nebo jednouduchou výměnou papírových bloků. Právě proto také ve virtuálním prostředí omezte komunikační kanály na minimum a soustřeďte se například na využití pouze jedné textové platformy (jakou je například Slack), jedné video platformy a jedné platformy na sdílení souborů. Takový minimalistický způsob práce nejenže eliminuje zmatek a chaos v komunikací s ostatními členy vašeho týmu, ale také jednoznačně podpoří vaši produktivitu.

NAUČTE SE ODDĚLIT PRÁCI OD BĚŽNÉHO ŽIVOTA

Vyhraďte si ve vaší domácnosti zvláštní prostor určený speciálně pro plnění vašich pracovních povinností. Ve snaze zvýšit vaši produktivitu zvažte koupi velké obrazovky, kterou disponuje například televize. Pokud vám to však váš rozpočet dovolí, pořiďte si spíše dva monitory, díky kterým bude provádění vaší profese probíhat o něco hladší. Pokud se zdá, že váš homeoffice bude trvat delší dobu, zainvestujte i do dobré klávesnice a multifunkční myši. Samozřejmě myslete i na ergonomickou a pohodlnou kancelářskou židli.

Ujistěte se však také v tom, že všechny obrazovky a monitory, které doma máte, se nacházejí ve výšce vašich očí. V případě, že je není možné do takové výšky umístit, podložte zařízení dostatečným množstvím knih. Co je však nejdůležitější - nezapomeňte si pracovní prostor zřídit v místnosti, kterou lze vhodně vyvětrat a která disponuje přirozeným světlem.

PŘEHODNOŤTE SVŮJ PRACOVNÍ ČAS

placeholder-800x519

Práce z domu znamená absenci nekonečných docházek do práce a libovolně dlouhý čas na oběd. Dostatečným přezkoumáním svého pracovního nasazení a výkonu tak můžete jednoduše přijít k zjištění, že své pracovní úkoly dokážete zvládnout i za pět hodin, místo klasických osmi. Nově získaný čas tak neváhejte využít jako skvělou příležitost k naučení se nového jazyka, získání znalostí o práci s novým softwarem, nebo na studium témat, která přispějí k vašemu lepšímu výkonu.

BOJUJTE S ROZPTÝLENÍM A RYCHLOU ZTRÁTOU KONCENTRACE

Zvažte o využití tzv. Pomodoro techniky, jejímž základem je rozdělení svého pracovního času na 25-minutové intenzivní pracovní bloky, mezi kterými budou krátké pěti minutové pauzy.

Pokud se často necháváte rozptýlit telefonem, internetem, či sociálními sítěmi, vyzkoušejte si na svých elektronických zařízeních nastavit letový nebo úsporný režim a odložte je mimo váš dosah a dohled.

ZŮSTAŇTE AKTIVNÍ

Nakolik vám současná situace nepovoluje vstup do fitness centra a ve své podstatě ani opuštění domova, stáhněte si jednu z mnoha dostupných fitness aplikací a zacvičte si pomocí nich i v pohodlí vlastního obýváku. Pokud je to však možné, rozhodně se vydejte na procházku po okolí, zaběhejte si a dostaňte se do spojení s přírodou.

NEBOJTE SE ODDECHU

Je zřejmé, že při práci z domova je disciplína nesmírně důležitá. Tak, jak je důležité vědět zachovat si produktivitu během svých "domácích úředních hodin", stejně je důležité vědět i o odpoutání se od práce. Nezapomínejte proto na čtení, sledování seriálů, filmů, či poslech hudby.

ONLINE VZDĚLÁVÁNÍ

placeholder-800x503

S mnohem větší kontrolou nad svou každodenní rutinou nastal ten správný čas na integraci nového softwaru do vašeho pracovního portfolia. Přiučte se ve volném čase novým programem, které navýší váš výkon a o něco více zkrášlí váš životopis.

NAVŠTIVTE MUZEUM

I když se kvůli nejnovější pandemii zavřela mnohá (pokud ne úplně všechny) celosvětové muzea, stále je možné prohlédnout si výstavy minimálně virtuálním způsobem. Platforma Google Arts and Culture nabízí virtuální prohlídky desítek mezinárodních muzeí, zatímco platformy Guggenheim, Smithsonian National Musem of Natural History a Rijksmuseum nabízejí obdobné služby také.

STAŇTE SE ÚČASTNÍKEM ONLINE KURZŮ

Mnohé online platformy v současnosti nabízejí obrovské množství internetových kurzů, z nichž mnohé jsou jakýmkoliv způsobem propojeny s architekturou a designem, ale například i s výstavbou, či poznáním různých materiálů.

POSLOUCHEJTE ROZHOVORY S CELOSVĚTOVĚ NEJLEPŠÍMI ARCHITEKTY 

I přesto, že muzeum Louisiana Museum of Modern Art je v současnosti z důvodu pandemie zavřené, jeho ohromující sbírka rozhovorů s předními architekty je stále dostupná. Neváhejte proto a rozšiřte své obzory i takovýmto způsobem. Skvělým doplňkem obvyklých rozhovorů jsou navíc i tzv. TED talks, které představují stand-up vystoupení profesionálů a předních osobností dokonce i z této oblasti.

JAK NA SOUČASNOU SITUACI REAGUJE KOMUNITA ARCHITEKTŮ?

Podle více architektonických a designérských studií byla technologická stránka změny pracovního režimu překvapivě jednoduchá. Díky ní byla navíc komunikace mezi projektovými skupinami narušena jen minimálně. V případě velkých společností byly jediným problémem jen různá časová pásma, ve kterých se členové týmu nacházely. Téměř každá z architektonických firem však konstatovala, že jejím zaměstnancům chybí osobní kontakt. Mezi pracovníky se totiž v průběhu času vytvořili skutečně silná pouta a vazby, na základě kterých přežívají fyzické odloučení těžko. I přesto se však usilují pozvednout týmového ducha tím, že zůstávají naladěni v dobré náladě, neustále se povzbuzují a informují o vlastních pokrocích na různých projektech.

Pracovníci dokonce často přicházejí na to, že kromě pracovních benefitů přináší homeoffice i mnohé jiné výhody. Díky tomu, že již není nutné dojíždět do práce, architekti a designéři ušetří množství času, které mohou následně věnovat své rodině.

image_placeholder Jak vypadá homeoffice interiérových designérů a architektů?
úterý, 7. dubna 2020
Pandemie koronavirus a s ní související domácí karanténa celé společnosti má jednoznačně již v současnosti zásadní dopad na každou oblast…
Více informací
image_placeholder Tipy pro architekty pracující z domova během pandemie
pátek, 17. dubna 2020
Celosvětové vypuknutí pandemie způsobilo, že velmi mnoho lidí je nuceno pracovat z domova. Mezi nimi se tak samozřejmě nacházejí i…
Více informací
image_placeholder Viktoria a David Beckham si zakoupili luxusní byt v Miami
úterý, 21. dubna 2020
Společnost Beckham Brands Limited, vlastněná Davidem Beckhamem, oficiálně uzavřela smlouvu o koupi luxusního střešního bytu v miamské budově One Thousand…
Více informací

Sledujte nás na: